Facebook

LinkedIn

Instagram

Twitter

Kaj storiti, ko vam grozi odvzem vozniškega dovoljenja?

Kaj storiti, ko vam grozi odvzem vozniškega dovoljenja?

Odvzem vozniškega dovoljenja je eden izmed najstrožjih ukrepov zaradi kršitve cestnoprometnih predpisov, saj vozniku onemogoči upravljanje vozila in ga s tem izloči iz prometa. Gre za ukrep, ki ga zakonodaja ureja kot kazen za različne prometne prekrške, predvsem pa kot varnostni ukrep za zmanjšanje nevarnosti na cestah. Odvzem vozniškega dovoljenja v Sloveniji urejajo različni zakoni, kot je Zakon o prekrških (ZP-1), ki določa pogoje in postopke za začasni ali trajni odvzem, ter Kazenski zakonik (KZ-1), ki predvideva odvzem kot kazen za kazniva dejanja, ki so povzročena z motornim vozilom.

Kaj storiti, ko vam grozi odvzem vozniškega dovoljenja?

Odvzem vozniškega dovoljenja ter prepoved vožnje motornega vozila

Odvzem vozniškega dovoljenja je uvrščen med prometne prekrške, ki pa imajo lahko zaradi resnosti posledic tudi kazenskopravno naravo in ne samo naravo prekrška, ki je sicer blažja oblika sankcioniranja. Primarno tako v takšnih primerih govorimo o prekrškovnih postopkih, v kolikor pa pride do prometne nesreče pod vplivom alkohola ter pri tem tudi do lažjih ali težjih poškodb v posledici prometne nezgode, pa v takšnih primerih pride v poštev uporaba 324. člena Kazenskega zakonika (KZ-1), ki predvideva celo kazen zapora ter prepoved vožnje motornega vozila za določeno obdobje.

Kako vam lahko pomaga naš odvetnik za kazensko pravo?

Začasni odvzem vozniškega dovoljenja za 24 ur

Začasni odvzem vozniškega dovoljenja za 24 ur je ukrep, ki se ga uporablja predvsem v primerih, ko je voznik pod vplivom alkohola, drog ali drugih psihoaktivnih snovi, kar se šteje kot neposredna nevarnost za prometno varnost. Na podlagi Zakona o prekrških (ZP-1) imajo policisti pooblastilo, da na kraju prekrška začasno odvzamejo vozniško dovoljenje, če ugotovijo, da je voznik pod vplivom prepovedanih substanc ali alkohola, ki presega zakonsko dovoljeno mejo. Ta odvzem traja 24 ur, kar je obdobje, ki zakonodajalec določa kot zadostno za odstranitev akutne nevarnosti, da bi voznik v istem stanju nadaljeval z vožnjo.

Pravni okvir za ta ukrep izhaja iz potrebe po takojšnjem odstranjevanju nevarnih voznikov iz prometa in preprečevanju škodnih posledic. V tem času voznik nima pravice do pritožbe, saj je namen ukrepa strog in hiter odgovor na neposredno tveganje. Začasni odvzem vozniškega dovoljenja za 24 ur se tako izvrši neposredno na kraju samem brez možnosti pritožbenega postopka, kar prispeva k zagotavljanju takojšnje prometne varnosti.

Začasni odvzem vozniškega dovoljenja in predlog za vrnitev

Začasni odvzem vozniškega dovoljenja za določeno časovno obdobje se uporablja v primerih hujših prekrškov, kot so prekomerna hitrost, vožnja pod vplivom alkohola nad določeno dovoljeno mejo ali ponavljajoče kršitve prometnih predpisov, skupni imenovalec teh prekrškov pa predstavlja prekoračitev 18 kazenskih točk. V tem primeru sodišče začasno odvzame vozniško dovoljenje, za vrnitev le-tega pa je potrebno na pristojno sodišče podati ustrezen predlog, opraviti zdravniški pregled pri pooblaščenem izvajalcu zdravniških pregledov, sodišče pa nato storilcu naloži določene naloge, ki jih mora opraviti v določenem roku. Pri tem storilcu sodišče tudi določi »preizkusno« obdobje v trajanju najmanj 6 mesecev, v katerem storilec ne sme storiti hujšega prekrška za katerega so predpisane kazenske točke. V primeru, da pride do takšne situacije sodišče prekliče začasno vrnitev vozniškega dovoljenja, vozniško dovoljenje trajno odvzame, pri tem pa je mogoče šele po 6 mesecih ponovno pričeti s postopki za pridobitev vozniškega dovoljenja.

Posledice odvzema dovoljenja na posameznika in skupnost

Odvzem vozniškega dovoljenja ima lahko resne posledice za posameznika, tako na osebnem kot profesionalnem področju. Izguba dovoljenja pomeni omejitev mobilnosti in lahko vpliva na zaposlitvene možnosti, zlasti če posameznik dela v panogi, kjer je vožnja ključna. Prav tako odvzem vozniškega dovoljenja pogosto vodi v psihološke posledice, saj se vozniki soočajo z občutki sramu in nemoči, kar lahko vpliva na njihovo samozavest.

Izvajanje zakona v teh primerih prinaša družbeni učinek, saj stroga kaznovalna politika zmanjšuje število ponavljajočih se kršiteljev in povečuje splošno prometno varnost. Številne raziskave kažejo, da strogi ukrepi, kot so odvzemi dovoljenj, pomagajo zmanjšati število prometnih nesreč, zlasti tistih, ki so povezane z vožnjo pod vplivom alkohola ali drog (https://www.countyhealthrankings.org/strategies-and-solutions/what-works-for-health/strategies/administrative-license-suspensionrevocation-laws). 

Zaključek

Odvzem vozniškega dovoljenja je ukrep, ki ga slovenska zakonodaja uporablja kot sredstvo za zagotavljanje prometne varnosti. Z doslednim sankcioniranjem prekrškov, ki neposredno ogrožajo življenja, zakonodaja varuje vse udeležence v prometu. V primeru, da se znajdete v takšni neprijetni situaciji pa vam lahko v odvetniški pisarni nudimo celovito pravno pomoč ter vam tudi v okviru zakonskih možnosti tudi pomagamo, da vam bo vozniško dovoljenje vrnjeno in da boste lahko ponovno upravljali z osebnim vozilom.

VIRI IN LITERATURA:

https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO2537

https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO5050

https://www.countyhealthrankings.org/strategies-and-solutions/what-works-for-health/strategies/administrative-license-suspensionrevocation-laws