Storitve na področju upravnega prava
Naša odvetniška pisarna zastopa stranke v upravnih sporih, kjer gre za izpodbijanje odločb ali aktov, ki jih izdajajo državni organi, organi lokalne samouprave ali nosilci javnih pooblastil. Upravni spor se sproži, kadar stranka meni, da je bila odločba nezakonita ali da so bili v postopku kršeni njeni zakonski interesi. Postopek poteka pred upravnim sodiščem, kjer zagotavljamo pripravo tožb, zastopanje na obravnavah ter pravno svetovanje pri vseh vprašanjih, povezanih z upravnim sporom.
Zastopamo stranke v vseh vrstah upravnih postopkov, ki jih vodijo državni organi ali drugi nosilci javnih pooblastil. To vključuje pripravo vlog, pritožb in drugih procesnih dokumentov ter sodelovanje v dokaznih postopkih. Posebno pozornost namenjamo zaščiti pravic naših strank ter zagotavljamo, da postopki potekajo zakonito in učinkovito.
Denacionalizacijski postopki zahtevajo podrobno poznavanje Zakona o denacionalizaciji (ZDen) ter obsežno zbiranje dokazov in dokumentacije. Zastopamo stranke, ki uveljavljajo vračilo premoženja, bodisi v naravi bodisi v obliki odškodnine. Pomagamo pri dokazovanju upravičenosti zahtevka, pridobivanju pravno relevantnih dokazil ter zastopamo v upravnih sporih, če je zahtevek zavrnjen ali rešen drugače, kot je pričakovala stranka.
Naša odvetniška pisarna združuje strokovno znanje in izkušnje na področju upravnega prava, kar nam omogoča, da uspešno zastopamo interese naših strank v upravnih postopkih in sporih. Zavezani smo k varovanju vaših pravic in iskanju najboljših rešitev v skladu z zakonodajo in veljavno prakso.
Kontaktirajte nas za pravno pomoč ali svetovanje.
Upravno pravo je veja javnega prava, ki ureja odnose med posamezniki, pravnimi osebami in državnimi organi oziroma organi lokalne samouprave, kadar ti organi delujejo v okviru izvrševanja oblasti. Njegova glavna naloga je zagotavljanje zakonitega, preglednega in pravičnega odločanja v javnopravnih zadevah.
Upravni postopek je formaliziran postopek, ki ga vodijo upravni organi za odločanje o pravicah, obveznostih ali pravnih koristih strank. Urejen je z Zakonom o splošnem upravnem postopku (ZUP), ki določa temeljna načela, pravila postopanja in pravice strank v postopku. Postopek se lahko začne na zahtevo stranke ali po uradni dolžnosti. Vključuje dokazni postopek, izdajo odločbe ter možnost uporabe pravnih sredstev, kot je pritožba. Cilj upravnega postopka je zakonita in pravična obravnava vseh zadev v javnopravnih razmerjih.
Družinsko pravo ureja pravna razmerja med zakoncema, med starši in otroki ter med drugimi družinskimi člani. Med najpomembnejša področja družinskega prava spadajo sklenitev in razveza zakonske zveze, določanje preživninskih obveznosti, varstvo in vzgoja otrok, delitev skupnega premoženja ter določanje stikov med starši in otroki.
Denacionalizacija je poseben postopek upravnega prava, ki ureja vračilo premoženja, nacionaliziranega po drugi svetovni vojni. Urejen je z Zakonom o denacionalizaciji (ZDen) in omogoča vračilo premoženja v naravi ali v obliki denarne odškodnine. Postopek vključuje dokazovanje upravičenosti zahtevka, zbiranje dokazil o pravnem nasledstvu in sodelovanje v upravnih ali sodnih postopkih, če pride do zavrnitve zahtevka ali zapletenih sporov.